Runokirjajulkaisu – Katson sinua, maani

Onnea Suomi 100 ja Runomaraton 35!

Katson sinua, maani -runokirjan julkkarit järjestetään Art Lahti -näyttelytilassa, JATKUMO-näyttelyn yhteydessä. 

Katson sinua, maani on Runomaratonin 20. runoantologia ja samalla 35-vuotiaan yhdistyksen juhlajulkaisu. Antologiaan on valittu runoja tämän vuoden Hullunhieno Suomi? -kilpailusta, mutta myös otoksia koko Runomaratonin historian ajalta. 

Neljä v. 1987 Suomea etsimässä -runokilpailuun osallistunutta runoilijaa, J.K.Ihalainen, Jukka Mallinen, Jouni Kytöaho ja Paula Kokkonen, ovat lahjoittaneet mukaan uudet runot satavuotiaalle Suomelle. Runomaratonin perustajajäsen, taiteilijaprofessori Risto Ahti, on myös lähettänyt terveisensä runon muodossa. Kirja on kustannettu osin yhdistyksen kunniapuheenjohtajan, kansanedustaja Jouko Skinnarin, muistorahaston avulla. 

Julkkareissa kuullaan runoja kirjasta ja kenties muistakin kirjoista! Kirjaa myydään 20 euron hintaan. Lisäksi myynnissä Pienen Runokirjakaupan koko valikoima, käteisellä tai kortilla. Glögitarjoilu.

Lämpimästi tervetuloa!